СЛУЖБА НИКАД НЕ СПАВА – претрес и задржавање на уласку у Србију?
Синоћ сам најавио да ћу доћи у Србију, да из прве руке извјестим пратиоце о студентским протестима, које планирам пратити у петак, те од раније имам договорено снимање интервјуа, узгред и гледање Звезде у Евролиги, а очито да је Служба прочитала најаву па ми је приредила пригодан дочек на граници. Око 14 часова прешао сам преко Граничног прелаза Вардиште код Вишеграда, а чим су 10-ак минута гледали документа на уласку у Србију, Граничном прелазу Котроман код Ужица, знао сам да је Безбједносно-информативна агенција Србије оставила неку забиљешку поред мог имена.

Гранична полицајка ме је питала гдје путујем и колико остајем у Србији, да ли сам држављанин Србије и да ли сам понио србијански пасош, јер сам предао БХ личну карту, те ми рекла да се паркирам са стране и сачекам да полиција изврши претрес. Прво су претресли детаљно ручни пртљаг, јакну и ствари а потом возило, а морам нагласити да су српски гранични полицајци били веома коректни и професионални.

У ауту сам чекао 40 минута, иако ми је речено да ће провјере трајати неколико минута, а потом сам питао полицију због чега ме задржавају и понижавају претресом, а знају да сам посланик у Народној скупштини Републике Српске и лидер парламентарне странке? Добио одговор да морају тако поступати и да ће нас пустити кад се заврше провјере и добију одобрење из Београда. Овакво понашање на граници није изненађење, јер сам на сличан начин понижен и током тзв „Свесрпског сабора“ у Београду, гдје нам је на сваком кораку показано да смо непожењни, а разлог је вјероватно у томе што не слушамо и нисмо под контролом БИА-е и власти у Србији…

Да немам држављанство Србије вјероватно не би данас ни ушао у Србију, овако нису имали избора осим да ме задржавају и претресају на границу. У наатавју у видео прилогу погледајте више детаља о дешавањима на Котроману на уласку у Србију..
Небојша Вукановић


