palpal

Крајишник од Додика добио још 700 000?

Фирма „Сарајевоинвест“ Момчила Крајишника добила је 700 000 марака кредита од Инвестиционо-развојне банке Републике Српске по веома повољним условима. Крајишник је добио годину дана грејс периода, рок отплате је 10 година, а кредит се пласира преко Нове банке. Банкари су били јако брзи и ефикасни, и у рекордно кратком року одобрили кредит. Крајишник је захтјев поднио у четвртак 5.10.2017. а Кредитни одбори Нове банке и ИРБ-а већ су до сриједе, 11.10.2017. обавили све формалности и одобрили кредит.                                                                 

Уговор о зајму потписан је прије десетак дана, 1-ог децембра 2017. Након пропасти Бобар и Банке Српске, Нова банка постала је фаворит власти и ИРБ-а за пласман кредита дворским фирмама, а вријеме ће показати да ли ће и она доживјети судбину двије Додикове пропале банке у којима је без трага нестало више стотина милиона марака.

Додик је очито спреман да одријеши кесу, наравно не своју већ народну, и лијепо почасти своје синекуре које за њега раде прљав посао на терену. Крајишник је по доласку из Хага одлучио да тргује и нагоди са Додиком, оснује тзв „Ствараоце Републике Српске“ и добро наплати своје услуге, роварења и критике које у режимским медијима износи на рачун опозиције и своје бивше странке. Крајишник, Божидар Вучуревић и други метузалеми „утемељивачи“ и у 9-ој деценији живота желе да креирају политику. Тако су учествовали и у оснивању Прве СДС, једне у низу странака које је основао Додик са циљем да изазове нове расколе и немире у опозицији.                                                                     

У последње двије године Крајишникова фирма потписала је Уговоре о набавци дрвених импрегнираних стубова са Електрокрајином и осталим јавним предузећима у електро-енергетском сектору вриједне 1,3 милиона марака, а Шуме Српске су се обавезале да ће уредно снабдијевати Сарајевоинвест обловином. Ризика нема, јер држава обезбјеђује сировину и тржиште, а 700 000 марака од ИРБ-а ће вјероватно мотивисати Крајишника и „утемељиваче“ да у изборној години још снажније критикују „Бакирове издајнике“ .

ИРБ је каса из које Додик самовољно попут Дједа мраза дијели народне новце и кредите дворским фирмама и привредницима који му помажу да опстане на власти, а многи од њих никада нису вратили кредите већ су свјесно предузећа отјерали у стечај. Тако је ИРБ изгубио десетине милиона марака јер су дворске фирме попут Фармаленда, Ранчија, Вучетићевог „Плетеса“ или „Николе Тесле“ и других нестале у тренутку кад су кредити ИРБ-а дошли на наплату.

Овакав клијентисички приступ, давање субвенција, намјештених тендера. кредита, фаворизовање једних а гушење других фирми, потпуно је унишило тржишне принципе пословања и довело до затварања многих фирма и гушења ионако слабе привредне активности. Овакав накарадни систем је неодржив, у економији се назива политички капитализам, а карактеристичан је за неразвијене, неуређене и корумпиране деспотије.

 

Небојша Вукановић