Samo u Republici Srpskoj može se dogoditi da zbog korupcije, kriminala i zloupotreba Vlada izgubi preko 100 miliona maraka, bez kamatama, od tašna-mašna slovenačke firme Vijadukt bez radnika, koja ima samo poštansko sanduče, i da zbog toga niko ne odgovara, ne bude sankcionisan i pozvan na odgovornost. Iako imaju mnogo veće budžete i lakše ni platili presudu, Vlada Švedske, Nemačka ili Austrije bi pale a ministri i premijer bili pozvani na odgovornost, vjerovatno i uhapšeni, jer su ugrozili funkcionisanje države i društva, a kod nas se odgovorni, od Dodika, Đokića do Željke Cvijanović, koja je kao premijer angažovala advokate u ovom predmetu, šepure se, rugaju naciji u lice i prebacuju na druge odgovornost.
Suštinski nema razlike u pljački države, društva i naroda u slučaju Vijadukt, kao sa Serdarovim, davanjem pa otkupom koncesije za hidroelektranu Mrsovo ili rudnik uglja u Ugljeviku, gdje je do sada Srpska izgubila preko 120 miliona maraka, a samo kod nas je moguće da se zbog prirodnog bogatstva i resursa gubi ogroman novac, umjesto da se društvo razvija. Nema sumnje da su moćnici namjerno namjestili i izgubili sudski spor, i da će od Vijadukta, kao i od Serdarova, veliki dio novaca završiti u džepovima moćnika koji su odgovorni.
Najčudnije je kako narod ćuti i nijesmo posmatra samouništenje, postaje saučesnik svoje propasti, i kako nema pokušaja otpora, osim nekolicine medija i opozicije, da se pokuša suprotstaviti i zaustaviti potpuno uništenje Republike Srpske, u koje nas ludaci na vrhu ređima vode. U nastavku tekst koji prenosim u cjelosti sa portala Balkan X portal.
Prije desetak godina mediji su pisali da je slovenačkoj kompaniji Viaduct iz Portoroža, koja je većinski vlasnik firme “HES Vrbas” Banja Luka i koja je trebalo da gradi dvije hidroelektrane na Vrbasu, godinama unazad bio blokiran račun u Sloveniji i da nije imala nijednog zaposlenog radnika. Ta kompanija će sudskom presudom naplatiti najmanje 110 miliona KM, a taj iznos po osnovu kamata raste iz dana u dan. Kompanija Viaduct imala je 97% učešća u kapitalu banjalučke kompanije HES Vrbas, koja nije izgradila hidroelektrane jer je Vlada RS-a prekršila ugovor i sada treba isplatiti ogromnu odštetu. Prema dokumentima slovenačkih institucija iz 2016. godine, račun te firme u Deželnoj banci Slovenije bio je blokiran gotovo četiri godine, još od 2012.
Računi Viaducta u posljednjih 15 godina (od 2001.) bili su blokirani još dva puta. Prvi put 15. oktobra 2007. u Banci Koper, a odblokiran je 26. avgusta 2008. Drugi put u Novoj ljubljanskoj banci, gdje je blokada trajala od 16. oktobra do 10. decembra 2007. Vlasnici firme su Boris Goljevšček i Vladimir Zevnik, koji posjeduju još nekoliko firmi u Sloveniji. Zanimljivo je da firma Viaduct, koja je trebalo da realizuje projekat izgradnje hidroelektrana vrijednih 165 miliona eura, na svojoj web stranici kao reference navodi samo izgradnju kuća i vikendica.
Firma HES Vrbas iz Banjaluke, koja je trebalo da gradi dvije hidroelektrane, za investiciju od 165 miliona eura priložila je garanciju od nešto više od milion eura. Ta garancija trebala je služiti za ispunjenje prethodnih uslova iz koncesionog ugovora potpisanog krajem novembra 2004. Među tim uslovima bila je eksproprijacija zemljišta od oko 4,7 miliona eura te radovi na izmještanju puta M-16 i pristupnih puteva vrijedni oko 14,5 miliona eura.
Finansijski izvještaji pokazuju da firma vodi kapital od oko 22 miliona eura, ali ostvaruje veoma malo prihoda – 2014. godine prihod je bio nula. Neto profit je u periodu 2011–2016. dva puta bio negativan. Od 2010. godine Viaduct nema nijednog zaposlenog. Koncesiono preduzeće HES Vrbas osnovano je 27. jula 2004. Osnivači su bili Viaduct iz Portoroža (99%) i Građevinar Kraljevo (1%). Prema informaciji radne grupe Vlade RS iz 2006, HES Vrbas je, uz saglasnost Komisije za koncesije RS, 3. decembra 2004. prenio 79% svojih prava i beneficija na njemačku firmu radi finansiranja projekta.
Nakon tog prenosa, struktura vlasništva u HES Vrbas bila je: MBB 79%, Viaduct 20%, Građevinar 1%. Međutim, kasnije je došlo do promjene: prema rješenju Okružnog privrednog suda Banja Luka iz septembra 2024, Viaduct ima 97% vlasništva, Dragan Gligorić 2%, a Građevinar i dalje 1%.

Dokumenti Centralne banke BiH iz 2016. pokazuju da je HES Vrbasu 18. jula 2005. bio blokiran račun, manje od osam mjeseci nakon dobijanja koncesije od Vlade RS (ugovor je potpisan 25. novembra 2004).
Godinama se špekuliše da je porodica Milorada Dodika često viđana u Portorožu i da tamo posjeduje nekretninu, odakle dolazi firma Viaduct. Ove informacije nisu potvrđene.