palpal

Ugljevik ostao bez rude po kojoj je dobio ime, ali i struje, grijanja..

Pobijedio” je Ugljevik (samog sebe i svoje građane)

Poslije duže borbe SNSD je uspio da osvoji apsolutnu vlast u Ugljeviku. Pored direktorskog mjesta na Rudniku i Termoelektrani Ugljevik, SNSD sada raspolaže i načelničkom pozicijom, a sve su prilike da će im pripasti i pozicija predsjednika Skupštine opštine, što su pokazatelji koji govore da će SNSD imati aposolutnu vlast u Ugljeviku. Dok je u Ugljeviku u toku nastajanje apsolutne vlasti, istovremno se po prvi put u istoriji Ugljevika dešava nestanak rude po kojoj je i sam Ugljevik dobio ime. Da li ćemo postati bezimena opština i kao takva u skorijem periodu se i ugasiti, ostaje nam da vidimo.
Dugogodišnje upravljanje RiTE Ugljevik od strane SNSD-a i njegovih stranaka prikolica dovelo je do pustošenja firme, ali do sada nikad u tolikoj mjeri da na depou nema ni kilogram uglja, usljed čega Termoelektrana Ugljevik već par dana stoji, odnosno ne proizvodi električnu energiju. Iz teksta koji je objavio portal Capital vidljivo je da svaki dan stajanja Termoelektrane, Republiku Srpsku košta 550.000,00 KM. Hoće li neko odgovarati zbog toga? Znamo da neće, za nemar i javašluk koju čine ljudi iz vlasti, odgovornosti nema, i neće je biti sve dok se vlast na nivou Republike Srpske ne promijeni.


Svima vidljivi problemi i posljedice javašluka su se počele osjećati u posljednjih nekoliko godina. Nekoliko puta smo već pisali o neuplaćenim doprinosima, kašnjenju plata, raznim štrajkovima (kako fiktivnim tako i onim stvarnim). Loše i nedomaćinsko rukovođenje, nekadašnjeg giganta je pretvorilo u sirotinjsku firmu u svakom pogledu, a njegovu kuhinju, koja je nekada nudila veliki izbor jela za svoje radnike do toga da kuvarice od svojih kuća donose ulje, mast, so i ostale namirnice.

Govorimo o firmi u kojoj su radnici imali mnoge benefita: regres koji nije bio vezan za državni nivo, naknade za Božić, Vaskrs, zimnice, pakete suve hrane, naknade za 10, 20 i 30 godina rada u firmi i mnoge druge. Danas, radnici firme ne mogu da dođu ni do uglja za svoja domaćinstva.


Građani su htjeli promjene i dobili su ih. Dobili su promjene sa kojima je „Ugljevik pobijedio“. Ako je Ugljevik pobijedio, ko je to onda izgubio? Prošle godine su građani Ugljevika imali grijanje, ove godine ga nemaju. U već ranije objavljenom tekstu smo ukazali, da dok građani nemaju grijanja u svojim stanovima, direktor RiTE i novoizabrani načelnik igraju kolo po Austriji, umjesto da pronađu najbolje i najbrže rješenje za novonastalu situaciju. Kako ove godine nema grijanja, velike je vjerovatnoća da do sljedeće godine neće imati ni firme. Ne sumnjamo da će Ugljevik sa njima tek pobjeđivati.
O ovoj situaciji se niko nije oglašavao do našeg pokreta Za pravdu i red – lista Nebojše Vukanovića Ugljevik, ostale političke opcije ćute i nijemo posmatraju propast. A šta bi i drugo, obzirom na to da su i sami kreatori takve propasti.

Ova tema se pokušala zamaskirati i staviti u drugi plan najavom otvaranja nove firme u Ugljeviku , a riječ je o famoznoj gipsari o kojoj se priča već nekoliko godina. Prve priče su krenule prije četiri godine pred lokalne izbore. Zatim se priča „osvježila“ pred opšte izbore 2022. godine, čak je i potpisan sporazum između Beijing New Building Materials, PLC (BNBM) iz Pekinga i ZP „Rudnik i termoelektrana Ugljevik“ a.d. Ugljevik, koja će navodno zaposliti i do stotinu radnika. Sada kad nema uglja i Termoelektrana uopšte ne radi, ponovo se pokreće priča o otvaranju fabrike gipsa gdje će vlasnički udio od naše firme imati nevjerovatnih 10%. Sadašnja uprava RiTE Ugljevik, za novonastalu situaciju krivi prethodno rukovodstvo, iako su mnogi sadašnji direktori učestvovali i u radu prethodne uprave, a neki su i preko 10 godina na direktorskim pozicijama.

Pozivamo sadašnju upravu da, ukoliko ima bilo kakva saznanja o tome na koji način je prethodna uprava dovela do ovakvog stanja u firmi, sa istim saznanjima upozna javnost. Takođe, ukoliko sadašnja uprava ima bilo kakve indicije ili sumnje da je RiTE u ovakvo stanje dovedeno činjenjem krivičnih djela, pozivamo je da sve te informacije u formi krivične prijave proslijedi nadležnom tužilaštvu. Svako prikrivanje takvih informacija, kako od strane javnosti, tako i od samog tužilaštva, moglo bi se takođe tretirati i smatrati krivičnim djelom.

 

Darko Marjanović, povjerenik Liste za pravdu i red Ugljevik