Portparolki Inviktusa, bivšeg Prointera, milion maraka za promociju Auto-puteva Republike Srpske
29.11.2024.
Prointer je formalno ugašen ali čelni ljudi ove kompanije nastavljaju da čerupaju javna preduzeća i budžet Srpske, dobijaju milionske tendere i unosne poslove. O tome govori i nevjerovatan podatak da je nedavno osnovana firma „Trigraf“ sa svega dva zaposlena radnika, dobila milion maraka za promociju Auto-puteva Republike Srpske, a vlasnica firme je Mirjana Tepšić, portparolka „Inviktusa“, nasljednika Prointera. Jadno je da je Tepšička samo paravan za moćnike iz sjene i vrha vlasti koji vuku konce i skidaju kajmak. Detaljnije u tekstu portala Kapital koji prenosim u cjelosti.
Firmi „Invictusove“ portparolke milion KM od „Autoputeva RS“
BANJALUKA – „Autoputevi RS“ su dodijelili malo poznatoj firmi „Trigraf“ iz Banjaluke posao medijskog predstavljanja onoga što je jedini posao ovog javnog preduzeća, tačnije promocije započetih i izgrađenih dionica auto-puta vrijedan više od million KM.
U pitanju je tender koji je u septembru raspisalo ovo javno preduzeće, a na kojem je izabrana upravo ova firma.
Ponuda „Trigrafa“, koja je ujedno bila i jedina dostavljena, iznosila je 899.500 KM bez PDV-a (1.052.415 KM sa pripadajućim porezima) što je za 500 KM niže u odnosu na sumu predviđenu tenderom (900.000 KM bez PDV-a).
Prema zvaničnim evidencijama firma „Trigraf“ je osnovana sredinom 2023. godine i na kraju te godine je imala dva zaposlena.
Kao njeni osnivači sa po 50 odsto vlasništva navode se firma „SSDN“ iz Modriče i Mirjana Tepšić.
Mrijana Tepšić je, inače, portparolka i marketing menadžer „Invictus Technology group“, nastale nakon sankcionisanja „Prointera“ i „Infinity grupe“.
Zanimljivo je da je tenderom traženo da ponuđač ima mnogo više radnika nego što je to ova firma na kraju prošle godine imala.
Naime, u tenderu je naznačeno da ponuđač „mora imati angažovan profesionalni tim koji će ispuniti uslove iz tendera“.
Tačnije, traženo je da ponuđači imaju po jednog stručnjaka za stratešku tržišnu komunikaciju i digitalni marketing sa po najmanje pet godina radnog iskustva. Takođe, traženo je i da imaju pet radnika u timu za produkciju, odnosno producenta, režisera, montažera, snimatelja te dron operatora.
Osim toga, uslov je bio da imaju i po jednog grafičkog dizajnera, stručnjaka za koordinaciju i organizaciju skupova te stručnjaka iz oblasti digitalnih komunikacija.
Na pitanje po kom osnovu je ovoj firmi dodijeljen tender s obzirom na to da su u 2023. godini imali mnogo manje radnika nego što je to tenderom traženo, u „Autoputevima“ su nam rekli da je „izabrani ponuđač u sastavu svoje ponude, dostavio svu dokumentaciju, koja je bila navedena u ovom tenderu“.
„Preciznije, izabrani ponuđač je dokazao je da će tokom realizacije ugovora imati na raspolaganju sve članove stručnog tima, kako je i navedeno u tenderskoj proceduri“, precizirali su za CAPITAL u ovom preduzeću.
Inače, ovo nije jedini ugovor visoke vrijednosti koji je ova firma dobila od „Autoputeva RS“.
Lani je „Trigraf“, samo nekoliko mjeseci nakon osnivanja, kao dio konzorcijuma sa firmom iz Beča, dobio posao nabavke tagova za elektronku naplatu putarine vrijedan 979.400 KM bez PDV ili (1.145.898 KM sa pripadajućim porezima).
Prema zvaničnim evidencijama „Trigraf“ je u 2023.godini za samo pola godine postojanja poslovao sa dobiti od 2,4 miliona KM, na prihod od 3,8 miliona KM.
Inače, firma se nalazi u istoj zgradi kao i „Prointer“, a nema ni sajt niti kontakt telefon.
CAPITAL: V.P./A.P.
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba