palpal

Omaž žrtvama Oluje – kako su Krajišnici postali Palestinci Evrope

Na današnji dan 1995. godine pao je Knin, glavni grad Republike Srpske Krajine, što je označilo pad Krajine i egzodus Srba sa područja Sjeverne Dalmacije, Like, Banije i Korduna, koji su ostali pusti. Krajišnici su žrtvovani, ostavljeni sami, i već 26 godina lutaju svijetom, čeznući za spaljenim rodnim krajem u koji ne mogu da se vrate.

Republika Srpska Krajina je bila zaštićena zona pod patronatom Ujedinjenih nacija, koju su trebale da štite plavi šljemovi i međunarodna vojna misija, ali su oni nijemo posmatrali agresiju i brojne ratne zločine, počinjene tokom i nakon Oluje, u kojima je stradalo 2000 a protjerano preko 250 000 Srba.

 

Iako se radi o najvećem etničkom čišćenju u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, počinjen je jasan genocid po njegovoj definiciji iz 1948. godine, jer je jedan narod u cjelosti protjeran i nestao sa etničkog prostora na kome je živio vijekovima, niko nije osuđen, a Gotovina, Makrač i ostali oficiri Hrvatske vojske i MUP-a su oslobođeni pred Haškim tribunalom iako su prvostepeno bili osuđeni na 24 i 18 godina robije.

Umjesto populističkih govora njenih lidera, Srbija treba da prizna u penzioni staž vojnicima Vojske Republike Srpske Krajine i vrijeme koje su proveli u ratu, otvore Muzej stradanja Srba u Hrvatskoj, te isprave brojne nepravde nanesene Krajišnicima posljednjih 30 godina.

Opširnije u video prilogu…