Kako sam zbog skupih stanova ponovo postao „gori od Radovana Karadžića“
Prije nekoliko dana bio sam u Istočnom Sarajevu i u razgovoru sa svojim pristalicama, od kojih su većina mladi ljudi koji su zaposleni u privatnom sektoru i plata je „minimalac“ i Doboju nešto na ruke, dotakli smo se teme preskupih stanova i nemogućnosti mladih ljudi i bračnih parova da riješe stambeno pitanje, jer sa prijavljenim „minimalcem“ ne mogu dobiti 200 000 maraka stambenog kredita, dok oni koji su dio vlasti i establišmenta, imaju namještenja u zajedničkim institucijama BiH u Sarajevu, nemaju taj problem zbog visokih primanjlj. I dok Dodik i SNSD sa jedne strane vode kampanju „Granica postoji“, blokiraju put kod Tereksa na entitetskoj liniji i vode stalnu kampanju dizanja tenzija i napada na Bošnjake, kad se kamere ugase počnu ugodni razgovori oko poslova, para, kombinacija, tendera, zemljišta, izmjene Regulacionih planova….

Dodikovu najbliži saradnici uzeli su od najbogatijeg Bošnjaka, vlasnika Binga Senada Džambića, desetine miliona maraka „pozajmice“ da bi nezakonito oteli Aluminu, potom su atraktivno zemljište, skladišta i rezervoare pokojnih Robnih rezervi Republike Srpske predali HIFI, zauzvrat dobili od institucija BiH desetine miliona maraka poslova za Sirijus, Grand trejd, Prointer i druge dvorske firme, investitorima iz Federacije pogoduju, daju dozvole, placeve i mijenjaju regulacione planove u Istočnom Sarajevu, a onda kad se upale kamere lažno srbuju, namjerno duži tenzije i napadaju svoje poslovne partnere i koalicione drugove, sa kojima su u vlasti skupa decenijama, kako bi skrenuli pažnju sa socijalnih i ekonomskih problema koje je uzrokovala vlast pogrešnom politikom koja traje dvije decenije.

Rekao sam ljudima iz Istočnog Sarajeva da napišu tekst, o tome kako većina građana „boljeg entiteta“ ne može kupiti stan, jer su cijene previsoke, kako je „patriotizam“ vlasti lažan, i da im ne smetaju Bošnjaci u unosnim poslovima i kombinacijama, da većina kupaca stanova u novim zgradama u Istočnom Sarajevu uz entitetsku granicu dolazi iz Federacije, a to su iskoristili Dnevni avaz i neki mediji iz Federacije da odmah naprave bolesnu konstrukciju kako sam šovinista i da sam tobože gori od Radovana Karadžića.

Iako se u tekstu čak nigdje i ne spominju Bošnjaci, govori se o tužnom činjenici da većina građana „boljeg“ entiteta ne može da kupi stan od plate i dobije kredit, da većina kupaca dolazi iz Federacije jer imaju bolje plate i standard, da je to u suprotnosti sa proklamovanom politikom režima Republike Srpske, nigdje se ne govori o nekoj diskriminaciji, šovinizmu, ali uprkos tome dio medija u Federaciji kreira spin o meni kao najvećem monstrum, sve naravno da ciljem da se što više diskreditujem i da se pokuša smanjiti moja popularnost i uticaj kod naroda u Federaciji…

Detaljnije osvrt u video prilogu…
Nebojša Vukanović


