palpal

Glas koncila i sahrana vladike Atanasije – osvrt Slobodne Hercegovine

Glas Trebinja, nažalost, postao je pravi Glas koncila vladajućeg SNSD-a, a godine propadanja dostigle su vrhunac u tekućem mandatu aktuelnog direktora Manojla Ćuka, koji je vojnik vladajuće Partije, bivši odbornik SPS-a i SNSD-a, koji je još kao mladi SKOJEVAC i član KPJ naučio prve korake snishodljivosti i poltronstva.

 

Umjesto da bude profesionalac i omogući novinarskoj ekipi da slobodno radi i piše, pretvorio je u žutu novinu i crveni stranački bilten Radio i Glas Trebinja, koji su javni servis jer ga kroz poreze i budžet plaćaju svi građani Trebinja, a ne Luka i Partija i sramotno je šta su uradili od nekad uglednog lista.

Većina novinara trudi se da savjesno i pošteno radi u teškim okolnostima, a Manojlo ne bi mogao ovako uništiti Glas da nema poltrona i ulizica, poput Jelene Pi K i Vesne Duke, kojoj ću uskoro posvetiti jedan tekst jer je prešla sve granice.

Kako se Luka i Miko ne bi zamjerili Vučiću i vlastima u Srbiji, koje je upokojeni vladika Atanasije često javno žeskoto kritikovao pa mu na sahranu nije došao niko od zvaničnika iz Srbije, ali ni Milorad Dodik, sahranu umirovljenog hercegovačkog vladike Atanasija Glas Trebinja obradio je na specifičan način, što je dobro analizirao Trifko Ćorović, urednik portala Slobodna Hercegovina.

  Pročitajte zanimljiv osvrt i analizu, sa pratećim fotografijama i zapažanjima važnih detalja, čiji tekst prenosim u cjelosti sa portala Slobodna Hercegovina.

NIGDJE FOTOGRAFIJE VLADIKE ATANASIJA: “Glas Trebinja” – ogledalo Hercegovine

Naslovna strana bez imena blaženopočivšeg vladike Atanasija

A kako i ne bi bio, kad je to jedino lokalno štampano glasilo Istočne Hercegovine.
U mjesecu u kome nas je napustio obnovitelj duhovnog života vladika Atanasije Hercegovački, očekivao sam specijal posvećen njemu bar na 8 strana.
Duhovnik koji je u Hercegovinu došao, kad su iz nje mnogi bježali i za čijeg se života obnovio i podigao veliki broj hramova, najmanje je toliko zaslužio.

VAŽNIJI OD BLAŽENOPOČIVŠEG VLADIKE: Ni ovaj broj (“u najtežim vremenima”, kako stoji u naslovu) nije mogao proći bez fotografije direktora Manojla Ćuka – (STRANA 11)

Međutim, KAD SE UJEDINE SUJETA, AMBICIJA I GLUPOST rezultati mogu dostići neviđene razmjere. Nažalost, trebinjski kolekcionari partijskih knjižica su još jednom pokazali svoj amaterizam.

MOŽE U NOVINU, ALI TEK POSLIJE DIREKTORA – NA STRANICI 12. Kad bi se istorija izučavala iz Glasa Trebinja, za sto godina, niko ne bi znao kako izgleda lik blaženopočivšeg vladike Atanasija

 

U Glasu Trebinja na naslovnoj strani ime vladike Atanasija nije ni spomenuto, dok u cijeloj novini nije objavljena nijedna jedina njegova fotografija, čak ni u rubrici čitulje.

Veću pažnju od blaženopočivšeg vladike Atanasija dobila je reklama za domaći liker od višnje, koju je potpisala cenzorka slobodne riječi široj javnosti poznata po srednjem imenu P.

SOK OD VIŠNJE, ZA RAZLIKU OD BLAŽENOPOČIVŠEG VLADIKE ATANASIJA, DOBIO SLIKU NA ČETVRTINI STRANICE: Na stranama 16-17 objavljen EPP tekst najveće kolekcionarke partijskih knjižica u Hercegovini. “Dizajner” promašio višnja-crvenu nijansu

Zaista se postavlja pitanje do kada će primitivizam, šund i osionost ostati nedodirljivi?
Glas Trebinja je od lista koji je dobijao prestižne novinarske nagrade u staroj Jugoslaviji postao utočište poltrona i ulizica – čitaj NEZNALICA.

I ne čude samozvani urednici za koje znamo da ništa ne znaju (nekima je jedini posao da tu izbroje dane do penzije), već čude ljudi od pera koji pristaju da ćute i nijemo posmatraju kako nekadašnji brend pisane riječi tone u sve dublje blato. Čast rijetkim izuzecima!

SAMO NEK SE ŠARENI – “Dizajner” naučio da napravi sjenku u boji oko naslova i prikazao sve nijanse crvene, roze, ljubičaste, plave….

Dizajn novine je u međuvremenu dodatno unakažen. Vođeni logikom “kad se već štampa u boji, daj što više šarenila” novinu su napravili još ružnijom (mislio sam da je to nemoguće). Ovdje su tek neki simbolični primjeri prikazani.

NOVI TRENDOVI U GRAFIČKOM DIZAJNU: Nedostaje još samo legenda sa bojama i naslovima

Žalosno za grad u kome je samo iz likovne akademije “Milorad Ćorović” nastala plejada izuzetnih stvaralaca.

I da ponovim misao sa početka. Glas Trebinja je u svakom vremenu ogledalo Hercegovine.

 

PIŠI ĆIRILICOM: Tekstove sa portala Slobodna Hercegovina, uz obavezno navođenje izvora i link, mogu da koriste samo oni sajtovi koji koriste srpsko p