×

Demineri Civilne zaštite Republike Srpske stupili u štrajk zbog odluka direktora Borisa Trninića i Vlade RS

Dobio sam Dopis od Steva Perišića,  predsjednika Sindikata deminera Civilne zaštite Republike Srpske, kojim se obaveštava javnost o stupanju deminera u generalni štrajk, zbog smanjena plata, odluka direktora Trninića i Vlade Republike Srpske. Dopis prenosim u cjelosti, jer su me demineri zamolili da o štrajku obavjestim javnost…

Poštovani Narodni Poslaniče gospodine Nebojša Vukanoviću želim da Vas obavijestim i ujedno od Vas i Vašeg portala zamolim da obavijestite sve medije ili nam date adresu pravnog subjekta koji to može da Demineri su i svi ostali radnici zaposleni u Timovima za Deminiranje Civilne zaštite Republike Srpske od jutros u 08.00 u Štrajku u svim Regionalnim sjedištima: Banjaluka, Trebinje, Istočno Sarajevo i Doboj. Pokušavamo doći do medija pa vas molimo da obavijestite javnost o štrajku.

Razlog za štrajk je drastičan udar na primanja od strane menadžmenta Republičke uprave Civilne zaštite Republike Srpske i novog v.d. direktora Borisa
Trninića koji je na dužnosti 13 mjeseci. On je Izradio  novi Pravilnik o platama bez učešća Sindikata koji je s Vladom Srpske ispregovarao i potpisao Posebni kolektivni ugovor u organima uprave Republike Srpske koji je stupio na snagu 15.09.2023. godine i na osnovu tako nakaradnog Pravilnika izrađena su nova rješenja o platama. Njime se krše drastično odredbe zakona i posebno drastično odredbe Posebnog kolektivnog ugovora u organima uprave Republike Srpske čime se primanja umanjuju nominalno za skoro 1000 km za pun operativni mjesec rada na terenu.


Uz to ne izvršavaju svoje obaveze po Zakonu o štrajku i nisu dostavili sastav pregovaračkog tijela poslodavca kako bismo sjeli i ko ozbiljni i odgovorni ljudi riješili problem.Obavijestili smo i Vladu i premijera Radovana Viškovića, tražili hitan prijem jer imenovanje ovakvih kadrova sa krajnje upitnim i upravljačkim sposobnostima i stručnom spremom za rukovođenje u upravi je i njena odgovornost prije svega ,jer imenuje lica koja u njeno ime upravljaju i Vlada Republike Srpske je naš stvarni poslodavac a ništa ne čini da ove ,, heroje u miru “ i redom borce prve kategorije Vojske Republike Srpske Otadžbinskom ratu ponižava bahatošću nekog ko je tada bio maloljetan i nije omirisao barut ,to je sramota!
Srdačan Sindikalni pozdrav i hvala na razumijevanju,ako još možete da nam proslijedite neki siguran broj BN TV za kontakt da nikako stupimo sa ekipom u Banjaluci da dođe snimiti kadrove.

Srdačan Sindikalni Pozdrav!

 

 

Stevo Perišić predsjednik Reprezentativnog Sindikata deminera i RUCZ RS.
Srdačan pozdrav.