Srećan Vidovdan, svi putevi vode prema Beogradu i Slaviji
Danas je Vidovdan, veliki i važan dan za svakog Srbina, još od boja na Kosovu davne 1389. godine, sarajevskog atentata Gavrila Principa 1914. godine pa sve do danas, kada su studenti pozvali narod na liturgiju a potom veliki protest koji će početi od 18 časova na Trgu Slavija, u centru Beograda. Očekuje se dolazak velikog broja ljudi, mase naroda iz svih dijelova Srbije, iako je vlast uradila sve da opstruiše masovno okupljanje, prekinula saobraćanje svih vozova te prijetila prevoznicima da ne smiju prevoziti organizovano narod, uz to su počela hapšenja studenata i disidenata te pojačana višednevna medijska hajka režimskih tabloida i televizija, koji šire strah ali uprkos tome mnogo ljudi će doći na Vidovdanski sabor i protest u Beogradu.

Režim je očito uplašen, strahuje od mase ljudi i ultimatuma koji su postavili studenti, a tiče se uklanjanja rugla iz centra Beograda, šatora, toaleta i tzv „Ćacilenda“, te demokratizavije društva, pravne države koje je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u startu odbio i sinoć izjavio da neće udovoljiti studentima.
Mnoge javne ličnosti, glumci, sportisti, pisci, novinari podržali su studente, njihovu vitešku borbu i proteste, a najvažnije je da sve prođe u miru bez bilo kakvih incidenata, jer i vlast organizuje „književno veče“ i okupljanje u Ćacilendu na Andrićevom vencu, ispred sjedišta predsjednika Srbije.

Dosta mojih saboraca iz Liste za pravdu i red biće danas uz studente na velikon skupu, kao i 15-og marta, kada sam zbog paljenja vozila noć prije skupa bio spriječen da odem za Beograd, a prethodno sam pratio masovne proteste u Nišu i Beogradu.. Zbog brojnih obaveza, stalno sam na točkovima, ali i zadržavanja na granici, jer sam stavljen na neku crnu listu osoba koje predstavljaju kao neku opasnost za vlast, na svakom ulasku i izlasku iz Srbije zadržavaju me satima, pa danas nisam u Beogradu ali ću pratiti iz minuta u minut događaje, objavljivati video priloge koje dobijem sa lica mjesta..

Srećan Vidovdan i da sve prođe u miru bez incidenta. Srbija i narod umiriti se ne može…
Nebojša Vukanović


