Zaga Grahovac: Život u Rudom, porušeni mostovi i predizborna obećanja
Tek kada odete u neku opštinu ili grad bez ikakvog povoda ili najave, običnim radnim danom kada nije upriličena nikakva svečanosti niti je praznik, vidite kako život u toj opštini stvarno izgleda. Svaki bi političar, a naročito ministri, pa i premijer, obavezno trebali da urade isto što i mi, obiđu bez najave svoje opštine i gradove i uvjere se kako zaista izgleda život njihovih građana.

Posjetili smo opštinu Rudo na jedan sasvim običan dan i bili neprijatno iznenađeni atmosferom sablasne pustoši koja vlada u centru grada po završetku radnog vremena. Već od 15 časova, grad izgleda kao da više niko u njemu ne živi a to i nije daleko od istine. Na ulicama tek poneki prolaznik, a kafići zatvoreni jer gostiju poslije podne nema. Vlasnici kažu da objekte nemaju za koga otvarati jer mnogi koji rade u opštini Rudo nakon završetka radnog vremena odlaze iz grada jer tu uopšte ne žive. Teško je pretpostaviti koliko se broj stanovnika smanjio u odnosu na posljednji popis ali Ruđani kažu da u užem gradskom jezgru ima svega 700 brojila za struju.

Stanovnika je malo, djece još manje. Od onih koji dospiju za školu samo polovina se upiše u Rudo dok se ostali upisuju u škole u Priboju i obrazuju se po nastavnom planu i programu Republike Srbije. Roditelji upisom djece u škole u Srbiji ostvaruju pravo na dječiji dodatak koji u Republici Srpskoj nemaju, a autobus iz Priboja svakodnevno svraća po djecu iz Rudog i odvozi ih u školu i nazad. Zbog toga se od 29 djece koja su dospjela za upis u prvi razred u školu u Rudom upisalo svega 12.

Interesantno je da je vlast tako nepravedno zapostavila Rudo iako je to bila prva opština u kojoj je smijenjena vlast SDSa a na vlast došao SNSD. Ruđani su povjerovali predizbornim obećanjima od prije deset godina kada su tadašnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i vlasnik firme „Comsar Energy Limited“ Rašid Serdarov dogovorili izgradnju hidroelektrane Mrsovo na rijeci Lim. Od tada se u Rudom izdešavalo svašta, samo gradnja centrale koja je trebala da bude “ poklon“ ovoj opštini, nije ni počela. Od čitave priče o firmi Comsar i Rašidu Serdarovu (koja je i danas aktuelna), Ruđani nisu dobili ništa. Sve su bila samo lažna predizborna obećanja.

Takvih obećanja na pretek je bilo i pred Opšte izbore 2022. godine.
U februaru 2022. načelnik opštine je imao sastanak sa premijerom Viškovićem i predstavnikom preduzeća Inmond plast iz Požege a tema sastanka je bila otvaranje fabrike koja bi se bavila proizvodnjom visokokvalitetnih alata za brizganje plastike i obojenih metala u preduzeću Novi autodijelovi u Rudom. Od te fabrike još uvijek nema ništa.
Nešto kasnije, u junu 2022. godine načelnik je najavio dovođenje firme “ Vendom“ iz Laktaša čija je djelatnost proizvodnja kontejnera za otpad a koja je imala u planu da zaposli oko stotinu radnika. Ni ovo obećanje još uvijek nije ispunjeno.

Neposredno pred izbore, početkom septembra 2022. najavljeno je otvaranje tekstilnog ogranka firme “Mraz“ d.o.o. sa Pala u okviru kojeg bi bilo zaposleno 40 ili 50 osoba i to uz podršku zavoda za zapošljavanje. Opštinu Rudo tada su posjetili direktor firme Mladen Kovačević i direktor Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske Miroslav Vujičić koji su zajedno sa načelnikom obišli takozvanu „industrijsku zonu“ u kojoj je trebao biti smješten pogon . Načelnik opštine Rudo Dragoljub Bogdanović tom prilikom je iskazao spremnost da sa svoje strane osigura sve što bude potrebno za pokretanje tekstilne proizvodnje na prostoru opštine. Međutim, i ovo je bilo samo još jedno predizborno obećanje. Neispunjeno.

Iako je načelnik uvjeravao javnost kako se opštinsko rukovodstvo trudi da spriječi odlazak ljudi sa ovog područja, ni jedan od najavljenih projekata nije realizovan. Zbog toga su gradske vlasti našle jednostavniji način da spriječe odlazak stanovništva – dopustili su da se sruše mostovi!

Most za naselje Mrsovo nedavno je potpuno uništen i neupotrebljiv za saobraćaj čime je nekoliko sela potpuno odsječeno. Drugi most koji je veza sa Sarajevom Ruđani prelaze na vlastitu odgovornost.
Zagorka Grahovac
Bonus video iz Rudog:


