×

Preko 80% Bošnjaka u Doboju glasalo za Sinišu Karana

Rezultati izbora i ponovljenog glasanja za predsjednika Republike Srpske pokazuju da je preko 80% Bošnjaka u Doboju, slično je ali u manjem procentu u Zvorniku i Podrinju, glasalo za Sinišu Karana, kandidata režima i Milorada Dodika, koji svakodnevno na najvulgarniji način ponižava i vrijeđa upravo Bošnjake i muslimane.

U naselju Čaršija u Doboju Bošnjaci čine apsolutnu većinu stanovništva, skupa sa Romima, kojih takođe ima u velikom broju, a Siniša Karan pobijedio je juče na oba Biračka mjesta, Čaršija 1 dobio je 101 glas ili 54,89%, Branko Blanuša 76 ili 41% dok je na većem Biračkom mjestu Čaršija 2 prednost bila ubjedljivija, Karan je dobio 239 glasova, 77,85% a Branko Blanuša svega 63 glasa ili 20,52%>

Bošnjaci su većina glasača na Biračkom mjestu Osnovna škola Dositej Obradović 1, gdje Karan dobio 250 glasova ili 77,40% dok je Branko Blanuša dobio 72 glasa ili 22,29%. Najubjedljivije Bošnjaci su glasali za Sinišu Karana u Grapskoj kod Doboja, odakle su poslanik i ministar Hurtić. U Donjoj  Grapskoj za kandidata režima i Milorada Dodika glasalo 87 osoba ili 61,27% dok je u Donjoj Grapskoj čak 274 osobe ili 88,39% glasali za Karana a  Branko Blanuša dobio svega 35 glasova ili 11,29%.

Da ne bi bilo zabune i nedoumice u Grapskoj, gdje je na oba mjesta pobijedio Karan, po rezultatima popisa stanovništva 2013. godine Bošnjaci čine apsolutnu većinu stanovništva.

Slična je situacija u selima u Zvorniku i Podrinju, gdje su Bošnjaci takođe masovno podržali Sinišu Karana. Dodik opet jutros najavljuje radikalne korake i očekuje da će Bošnjaci u Republici Srpskoj nakon novog talasa njegovih napada i uvreda još snažnije da ga podrže i glasaju za samostalnost i granicu prema Sarajevu, Tuzli i Zenici.

 

Nebojša Vukanović