Vučićev debakl u Beogradu, velika mobilizacija uzaludna, šteta što su izbori u Srbiji posle naših jer bi pad Vučića nama bio vjetar u leđa
Dugotrajna opšta partijska mobilizacija i pomoć prijatelja sa ove strane Drine bili su uzaludni, prevoženje i organizovano dovođenje ljudi sa svih strana nije dalo očekivani rezultat, pa je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sinoć doživio pravi debakl i odigrao labudov ples na skupu koji je organizovao u Beogradu i na koji je sve stavio. Sa jedne strane broj ljudi je bio daleko manji od onog koji je projektovan, bilo je oko 50 do 60 hiljada ljudi, što je daleko manje od onog što okupljaju studenti, ali je energija ključna.

I dok kod studenata nema pritiska, ljudi dolaze srećni, nasmijani u velikom broju, marširaju kilometrima, stoje satima, iskreno podržavaju mlade ljude i profesore kako bi se zaustavila dalja kriminalizacija i urušavanje Srbije i institucija, kod Vučića se može čuti svaki glasić kad mu usiljeno skandiraju, a njegove otrcane floskule, fore, trikovi i poruke da se spuste transparenti i zastave, da tobože može da vidi masu, su krik očajnika koji uprkos svemu ne može da preokrene situaciju. Jednostavno je tokom 14 godina autokratske vlasti potrošio sve kečeve iz rukava, nema šta novo da ponudu, obeća i poruči, gotovo sve je slagao, posebno Srbe na Kosovu i Metohiji, kojima se posebno obraćao uoči Vidovdana.

Nevjerovatno je da za 14 godina vlasti nije uspio da izgradi bar jednu ličnost koja bi pored njega mogla nešto da kaže, održi kratak govor, a čak je Milorada Dodika i Pipuna Kneževića izbacio sa bine, nije im dao da progovore već ostavio da stoje i sunčaju. Ne treba potcijeniti diktatora koji sve konce drži u svojim rukama, ali stiče se utisak da su svi pritisci uzaludni i da bi na izborima, posebno predsjedničkim, doživio debakl jer ne može biti kandidat, i prava je šteta što oni neće biti prije naših Opštih izbora u oktobru.

Poraz i pad Vučića bio bi nama veliki vjetar u leđa, jer smo jedini sa ove strane Drine koji mu se suprostavljamo i koje ne kontroliše, a njegov pad i poraz na izborima uzdrmao bi pobratima Dodika i njegov režim, koji je gutao knegle juče u prvom redu pored Stevandića i kuma Minića, ali i Vučićeve satelite u opoziciji, koji su se skrivali od kamera u desetom redu na skupu ali su sigurno morali doći u Beograd. Vučić je u najvećoj krizi od kako je došao na vlast, svaki glas mu je važan pa će gledati da održi primirje i smanji tenzije između Dodika i satelita sa jedne strane, Jelene, Draška i Babalja sa druge strane svog spektra, poziva na svesrpsko jedinstvo da svi budu u vlasti posle oktobra, kako bi njemu dali podršku.

Iako uporno najavljuje, kako bi umirio nezadovoljstvo naroda, jasno je da od izbora u Srbiji nema ništa ove godine, da će Vučić sačekati da prođe EKSPO, da se izvuku novci ali i na talasu dolaska stranih izlagača pokuša preokrenuti situacija, naći pukotine i preko Službe posvađati studente i profesore. Miješanje Srbije u naše izbore u oktobru će biti snažno, nikad veće, sve će pokušati da okrenu i usmjere protiv nas, ali vjerujem da je narodu i građanima Republike Srpske sve postalo jasno, uprkos velikom medijskom pritisku i sluđivanju.

Podrška studentima koji pobjeđuju. Nadam se i da će večeras u Kraljevu okupiti slobodan narod i poslati jasne poruke, suprotne od tužnih slika porobljenog naroda koje smo sinoć gledali u Beogradu. Detaljniji osvrt u video prilogu..
Nebojša Vukanović


