palpal

Разговори са три начелника из три странке

Данас сам обишао Рудо, Ново Горажде и Чајниче, и у три општине разговарао са три начелника из три различите странке. Релативно мале и неразвијене општине дијеле исте проблеме, и сви очекују снажнију подршку државе и централних власти како би ријешили кључне проблеме, прије свега смањење незапослености и заустављање исељавања становништва.

Већ три године обустављени су радови на изградњи ХЕ Мрсово на ријеци Лиму, која је од кључног значаја за Рудо. Фирма „Комсар енерџи“ Рашида Сердарова завршила је реконструкцију модерног хотела „Рудо“, што је од великог значаја за развој туризма у овом мјесту, али је након припремних радова стала изградња ХЕ Мрсово, вриједна 200 милиона марака. Начелник Рудог Ратовима Рајак нада се да ће проблем бити ријешен у наредном периоду и брана ипак завршена, јер би то пуно значило за овај крај.

  У Рудом ће наредног мјесеца поново бити одржани избори, јер је нова скупштинска већина, састављена од издајника и прелетача, изгласала опозив начелника за 23. децембар. Рато Рајак је частан човјек који је поштено руководио малом и запостављеном општином, и надам се да неће бити опозван јер тешко да би Рудо добило бољег и образованијег начелника.

   Посебно ми је драго што сам данас разговарао са начелницом Новом Горажда Милом Петковић, која је кадар СНСД-а. У срдачном разговору упознао сам се са проблемима мале општине која грца у дуговима, а начелница истиче да су готово сва јавна предузећа и установе биле пред блокадама када је 2016. године преузела општину, и да кроз репрограме покушава санирати дуг . Незапосленост је највећи проблем, иако доста грађана ради у сусједном Горажду, и сматрам да би Влада требала покренути пројекте који ће отворити радна мјеста у реалном сектору, што је од кључног значаја за опстанак малих и неразвијених општина, које су нажалост заборављене и запостављене.  Чајниче је прије рата било ваздушна бања са два хотела, скијалиштем и развијеним туризмом. Начелник Чајнича упознао ме је са пројектима који су у току, куповини хотела и проблемима у планинској општини.

Нажалост данас су оба хотела у Чајничу затворена, а и даље спор око хотела који је у стечају купила општина како би поново почео са радом. Број становника се смањује упркос бројним природним ресурсима, прије свега обиљу шумског богатства. Фабрика воде још није у функцији, иако су у њу уложена значајна финансијска средства, а предратни гигант Фабрика „Стакорина“ и даље је на кољенима након неуспјешне мафијашке приватизације.

       Данас је пао први снијег, и по љепоти крајолика на тренутак помислите да улазите у неки уређњни швајцарски зимски центар. Нема сумње да би обновом скијалишта, путне мреже, смјештајних капацитета и туристичких објеката, држава са релативно скромним улагањима направила преокрет, и да би се умјесто заостале средине Чајниче могло претворити у туристички центар. Нажалост од великог природног богатства корист има само неколицина моћника и тајкуна блиских властима, и неопходно је направити велики заокрет у односу државе према малим и неразвијеним срединама, како би се народ и млади задржали, и омогућио пристојан живот достојан човјека у 21-ом вијеку.