
Predsjedatelj Špirić je upoznao zvaničnike NATO-a sa napretkom koji je postignut, reformama koje BiH provodi, ali i izazovima sa kojima se suočava.
Predsjedatelj Špirić je istaknuo da integracija BiH u EU i NATO, kao i dobra regionalna suradnja predstavljaju ključne i strateške vanjskopolitičke ciljeve BiH. Predsjedatelj Vijeća ministara je naglasio da ovi ciljevi, također, predstavljaju krucijalne preduvjete za stabilnost i prosperitet BiH.
Predsjedatelj Špirić je rekao da put BiH ka NATO-u predstavlja širi proces, koji podrazumijeva aktivan doprinos svih ključnih aktera u BiH. Špirić je upoznao sugovornike da je Vijeće ministara formiralo interresorni koordinacijski tim u kojemu se nalaze predstavnici svih relevantnih institucija.
Špirić je ocijenio da će članstvo BiH u Akcijskom planu NATO-a (MAP) ojačati unutarnju koheziju BiH i njenu stabilnost, ali i njen položaj u regionu. MAP je važan, jer bi zajedno sa libirelizacijom viznog režima proizveo prijeko potreban unutarnji optimizam, potreban za druge reforme u BiH, kazao je Špirić.
Predsjedatelj Vijeća ministara je naglasio napredak koji je ostvaren u BiH po pitanju ispunjavanja uvjeta za liberalizaciju viznog režima, pojašnjavajući da su vlasti BiH u prethodnom periodu od zadata 174 uvjeta iz Mape puta u potpunosti ispunile 173 uvjeta, dok je posljednji u fazi ispunjavanja. S pravom očekujemo da će građani BiH od 1. srpnja moći da putuju bez viza u zemlje obuhvaćene Šengenskim sporazumom i to bi bila prva renta za građane na europskom putu BiH, naglasio je predsjedatelj Špirić.
Pitanje koje je veoma aktualno ovih dana u BiH jeste presuda Suda za ljudska prava u Strazburu u predmetu Finci i Sejdić, kazao je Špirić predočivši da je Vijeće ministara zadužilo nadležna ministarstva da pripreme Akcijski plan za provođenje presude, koji će sadržavati nositelje aktivnosti kao i rokove za izvršenje obveza.
Predsjedatelj Špirić je naglasio i da vlasti u BiH ostaju posvećene rješavanju pitanja vojne imovine, ukazujući da je Sporazum o konačnom raspolaganju pravima i obvezama na pokretnoj imovini, koji je potpisan 2008. godine, u fazi implementiranja.
Generalni tajnik NATO-a Rasmusen je naglasio da cijeni ostvareni progres u BiH, ali da je potrebno nastaviti raditi dalje na provođenju reformi.
U izaslanstvu BiH bili su i ministar obrane BiH Selmo Cikotić i ministar vanjskih poslova BiH Sven Alkalaj.
Za 23. ožujka u Sarajevu je najavljen sastanak Sjevernoatlantskog vijeća NATO-a, na kojemu će biti izvršena procjena napretka BiH.
(kraj)