×

Afera „NEŠKOVIĆ“ u Novom Gradu

Trka za profitom i novima ne poznaje granice. Šireći se širom Republike Srpske, od Trebinja i krajnjeg juga do Novog Grada i krajnjeg sjeverozapada Srpske kompanija „Nešković“ sagradila je na desetine novih pumpi, kafića, auto-salona i to nije problem, ali je problem kada se objekti grade i niču mimo zakona i bez potrebnih dokumenata. Nedavno je sagrađena nova benzinska pumpa u centru Novog Grada, pored magistralnog puta za Prijedor, a građani Novog Grada prijavili su zloupotrebe gradskoj i republičkoj građevinskoj Inspekciji te Ministarstvu za građevinarstvo, prostorno uređenje i ekologiju zbog sumnji da je prekršen zakon i da je benzinska pumpa „Nešković“ sagrađena bez potrebne dokumentacije i saglasnosti. Na problem sa izgradnjom Benzinske pumpe u Prnjavoru, u stambenom naselju u blizini kuća, žalili su se i Prnjavorčani, ali o tome drugom prilikom.

Protiv odgovornijih podnesene su krivične prijave zbog zloupotrebe položaja nadležnom Okružnom tužilaštvu, a više detalja o cijelom slučaju u Dopisu koji sam dobio od građana Novog Grada, u kome se do detalja govori o zloupotrebama, te neradu zarobljenih institucija, ukazuje na korupciju visokih državnih službenika koji zbog ličnih intreresa prećutno tolerišu ili se prave da ne vide zloupotrebe.

 

-SLUČAJ ‘’NEŠKOVIĆ’’ U NOVOM GRADU

 

Opština Novi Grad je Privrednom društvu‘’NEŠKOVIĆ’’ d.o.o. Bijeljina izdala građevinsku dozvolu (odobrenje za građenje) broj 03/12-361-32/20 od01.07.2020. godine za izgradnju benzinske pumpe i pratećih sadržaja (tehnički pregled vozila, autopraonica, kafić) u Novom Gradu, pokraj magistralnog puta za Prijedor.

Kako smo saznali, nakon što je grupa građana Novog Grada anonimno podnijela prijavu Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske kao i Republičkoj građevinskoj inspekciji, opštinski građevinski inspektor je izvršio uvid u spis predmeta i zaključio da Opština Novi Grad nije bila nadležna za izdavanje građevinske dozvole za ovakav objekat,s obzirom da se nalazi u putnom pojasu.

 

Članom 127.stav 2. Zakona o prostornom uređenju i građenju, vezano za član 60.stav 2. tačka ž) propisano je da za: auto-puteve, brze puteve, magistralne i regionalne puteve sa putnim objektima i objekte u zaštitnom pojasu koji služe saobraćaju i nisu obuhvaćeni sprovedbenim dokumentom prostornog uređenja građevinsku dozvolu daje ministar.

U međuvremenu, da bi dobili na vremenu, iz Opštine Novi Grad dostavili su Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske zahtjev da se ono izjasni ko je nadležan za izdavanje građevinske dozvole za ovakav objekat koji je lociran u putnom pojasu magistralnog puta M – 4 Prijedor – Novi Grad. Ministarstvo se izjasnilo da je ono nadležno za izdavanje takvih građevinskih dozvola, što je bio i jedini mogući odgovor.

Opštinski građevinski inspektor je nakon toga, u skladu sa svojim ovlaštenjima, uputio prijedlog odnosno inicijativu Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske da se građevinska dozvola broj 03/12-361-32/20 od 01.07.2020. godine poništi.

Iz Opštine Novi Grad su odugovlačili sa dostavljanjem predmeta u Ministarstvo, a ni iz Ministarstva se nisu baš žurili da službeno zatraže od Opštine Novi Grad da im se taj spis predmeta dostavi radi poništavanja po pravu nadzora.

Odbornik PDP u Skupštini opštine Novi Grad dr Dušan Gašić se krajem decembra 2020.godine obratio Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske sa zahtjevom za pristup informacijama i tražio da mu se dostavi podatak da li je Ministarstvo od Opštine Novi Grad tražilo i da li je tom Ministarstvu od strane Opštine Novi Grad dostavljen predmet broj 03/12-361-32/20 od 01.07.2020. godine, odnosno rješenje o odobrenju za građenje izdato od strane Opštine Novi Grad po zahtjevu privrednog društva ‘’Nešković’’ doo Bijeljina za izgradnju benzinske pumpe i pratećih sadržaja u Novom Gradu, pokraj magistralnog puta M-4 Prijedor – Novi Grad.

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske mu je odgovorilo da niti im je navedeni predmet dostavljen niti su ga tražili od Opštine Novi Grad.

Sa istim zahtjevom ovaj odbornik se početkom 2021. godine obratio i Opštini Novi Grad kada mu je odgovoreno da je predmet broj 03/12-361-32/20 dana 4. januara 2021. godine poslan u Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske. Jasno je da je predmet u Ministarstvo dostavljen tek pošto se neko zainteresovao za ovaj kriminalni slučaj.

Do dana današnjeg, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske i pored jasnih činjenica oko nadležnosti u ovom slučaju nije poništilo nezakonito rješenje o odobrenju za građenje koje je Opština Novi Grad izdala preduzeću ‘’NEŠKOVIĆ’’ d.o.o. Bijeljina, a to je moralo po zakonu učiniti.

U međuvremenu benzinska pumpa je dovršenai počela je sa radom.Kako je to moguće ako ne posjeduje valjanu građevinsku dozvolu, a kamoli upotrebnu dozvolu za taj objekat? Svi Novljani se slažu da je ovaj objekat zbog svoje lokacije i gabarita, prostorno, arhitektonsko, građevinsko i estetsko ruglo koje je potpuno upropastilo ovaj dio grada, što se može vidjeti na licu mjesta. Potpuno je onemogućen pješački pristup ulazu u autobusku stanicu, koja je u vrijeme izgradnje bila jedna od najljepših u bivšoj SFRJ, a sada je potpuno zaklonjena ovom benzinskom pumpom.

Sa travnate površine ispred autobuske stanice je, prije same prodaje tog zemljišta ‘’Neškoviću’’, tajno skinuta i sklonjena spomen ploča radnicima ‘’Kozaraprevoza’’ koji su poginuli u Odbrambeno – otadžinskom ratu.

Kako neki kažu, možda je to i bolje jer ni preduzeće kojega su gradili više ne postoji niti država za koju su se borili ima sluha za borce, ratne vojne invalide i porodice poginulih boraca a kamoli da se sa pijetetom odnosi prema spomen obilježjima najboljim sinovima ovog grada koji su svoje živote položili za  Republiku Srpsku. Načelnik opštine Novi Grad nema skoro ni dana učešća u oružanim snagama, već je cijelo vrijeme rata bio na radnoj obavezi, kako da on osjeća bilo kakvu dužnost i obavezu prema poginulim borcima?

Navodno su tu spomen ploču sada postavili unutar zgrade autobuske stanice što je potpuno neprimjereno i neprikladno.

Svi pravnici koje smo konsultovali u ovom slučaju, u kojem postoje značajne sumnje u korupciju i organizovani kriminal, navode da je ovdje počinjeno krivično djelo u četiri segmenta:

  • Prvo se Nova banka a.d. Banja Luka u izvršnom postupku zahvaljujući sudiji Siniši Bosniću upisala kao vlasnik:

–     Nepokretnosti izvršenika upisane u A popisni list zemljišnoknjižni uložak broj 516 k.o. Novi Grad označeno kao katastarska čestica 552/12 zemljište i zgrada Autobuske stanica površine 3922 m2 u B vlasničkom listu upisano vlasništvo “Kozaraprevoz P.S.“ d.o.o. Novi Grad sa 1/1 dijela što je u redu jer je postojala hipoteka Nove banke a.d. Banja Luka na tim nekretninama.

Međutim, na nepoznat, a svakako nezakonit način, Nova banka a.d. Banja Luka upisana je i kao POSJEDNIK nekretnina označenih kao k.č. br. 747/1, k.č. br. 747/2 i k.č. br. 747/17 sve upisane u LN broj 3337/2 k.o. Novi Grad 1 sa 1/1 dijela, koje imaju ukupnu površinu od 14229 m2.

  • Nakon toga je Opština Novi kupila i preuzela od Nove banke a.d. Banja Luka sve prethodno navedene nekretnine (zemljišta i objekte) što je mnogo više nego je uopšte bilo opterećeno hipotekom hipotekarnog dužnika ‘’Kozaraprevoz P.S.’’ d.o.o. Novi Grad.

Zatim je Opština Novi Grad sa privrednim društvom “Nešković“ d.o.o. Bijeljina zaključila Ugovor o prodaji kojim je privrednom društvu “Nešković“ d.o.o. Bijeljina prodala i predala nepokretnost označenu kao k.č. 749/19 Dvorište zemlj. uz vanpr. zgr. površine 1036 m2 upisana u LN broj 2098/56 k.o. Novi Grad 1(novoformirana parcela).

  • Pored toga, Opština Novi Grad, odnosno nadležno Odjeljenje za prostorno uređenje je znalo da nije nadležno za izdavanje odobrenja za građenje za ovakve objekte koji se nalaze u putnom pojasu magistralnog puta, pa je ipak izdalo dozvolu grubo kršeći odredbe Zakona o prostornom uređenju i građenju koje se odnose na stvarnu nadležnost.
  • Na kraju, i pored toga što je znalo da nije nadležno, Odjeljenje za prostorno uređenje je građevinsku dozvolu izdalo bez riješenih imovinskopravnih odnosa. U prevodu, investitor “Nešković“ d.o.o. Bijeljina uz zahtjev za izdavanje građevinske dozvole nije priložio zemljišnoknjižni izvadak kojim dokazuje da je vlasnik zemljišta na kojem planira gradnju, nego je samo priložio List nepokretnosti kojim se dokazuje posjed. Svako ko radi upravne poslove na izdavanju građevinskih dozvola zna da u ovakvom slučaju ne postoje uslovi za izdavanje građevinske dozvole, sve da je Opština Novi Grad i bila nadležna.

 

Zbog svega navedenog, po informacijama podnosioca prijave, službenik koji je nadležan za obradu predmeta i izdavanje građevinskih dozvola u Odjeljenju za prostorno uređenje opštine Novi Grad uopšte nije obrađivao to rješenje niti je stavio svoj potpis na spornu građevinsku dozvolu (odobrenje za građenje) broj 03/12-361-32/20 od 01.07.2020. godine. Po informacijama podnosioca prijave,  predmet je obrađivala tadašnji šef Odsjeka za imovinsko pravne poslove Danka Graonić, što je mimo njenog opisa poslova i radnih zadataka predviđenih sistematizacijom, a dozvolu je potpisao samo tadašnji načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje Zoran Mijatović, sve po direktnom nalogu načelnika Opštine Miroslava Drljače.

Posrijedi je bez sumnje ogroman kriminal i korupcija.

Građani Novog Grada neće imati nikakvu korist od ovakvog objekta, nego naprotiv, imaće samo štetu jer je ovaj dio grada naružen, onemogućen je normalan pristup autobuskoj stanici, a ugroženo je i poslovanje svih preduzetnika koji su u blizini ove benzinske pumpe.Sa druge strane postoji i ogroman bezbjednosni problem jer se sada tri benzinske pumpe nalaze u prečniku od 100 metara. U pitanju je ogroman kriminal i korupcija.

MPD “Kozaraprevoz“ a.d. Novi Grad, Zavisno privredno društvo Društvo sa ograničenom odgovornošću za prevoz putnika u drumskom saobraćaju „Kozaraprevoz P.S.“ d.o.o. Novi Grad, je pokrenulo je krajem 2019. godine kod Okružnog privrednog suda u Prijedoru tužbu protiv  Nove banke ad Banja Luka, Opštine Novi Grad i “Nešković“ d.o.o. Bijeljina sa tužbenim zahtjevom da se:

  • utvrdi da je ništav i bez pravnog dejstva Kupoprodajni ugovor zaključen između Nova banka a.d. Banja Luka kao prodavca i Opštine Novi Grad kao kupca za površinu preko 3922 m2 (koliko je i bilo pod hipotekom)
  • utvrdi da je ništav i bez pravnog dejstva Ugovor o prodaji zaključen između Opštine Novi Grad kao prodavca i “Nešković“ d.o.o. Bijeljina kao kupca, kojim prodavac prodaje samo posjed – državinu nepokretnosti označene kao k.č. broj 747/19 Dvorište zemlj. uz. vanpr. zgr. površine 1036 m2, upisano u LN broj 2098 K.O. Novi Grad 1.

Sa druge strane Generalnidirektor “Kozaraprevoz’’ a.d. Novi Grad Zoran Kukavica je aktuelni odbornik u Skupštini opštine Nov iGrad, i od strane skupštinske većine u Skupštini opštine Novi Grad na nelegalno nastavljenoj konstitutivnoj sjednici Skupštine  opštine Novi Grad izabran je  za predsjednika Skupštine opštine.

Natojfunkciji, ponašim informacijama onostvaruje neto platuod 3700,00 KM. Postoje indicije da on trguje funkcijama kako bi “Kozaraprevoz“ a.d. Novi Grad odustao od gore navedene tužbe za poništenje ugovora. Odustankom od tužbe na štetilo bi se “Kozaraprevoz“ a.d. Novi Grad i svim njenim akcionarima.

Zbog svega navedenog, načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača,bivši načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje Zoran Mijatović, v.d. načelnika Odjeljenja za prostoro uređenje Danka Graonić, i još neka pravna i fizička lica biće kod nadležnog tužilaštva prijavljena za počinjena krivična djela i svi se nadamo da će odgovarati po zakonu.

Ako zakoni uopšte vrijede za članove vladajućeg SNSD-a?

 

Bonus video Nešković:

https://www.youtube.com/watch?v=rfb35DdbLMY